Richard Rohr – Na prahu premeny 264.: Zmena verzus premena

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Deň dvesto šesťdesiaty štvrtý

„Medzi zmenou a premenou je rozdiel. Zmena nastáva, keď niečo starého zomrie a niečo nového začína. Premena nastáva, keď sa v procese vonkajšej zmeny zmeníme i my osobne. Vedeli ste, že plánovaná zmena je pre ego ešte omnoho náročnejšia než zmena neplánovaná? Len sa pozrite, ako úprimne nenávidíme všetky tie úrady, ktoré nám vládnu svojimi zákonmi a nariadeniami. Ego hľadá spôsob, ako sa vyhnúť zmenám, kedykoľvek to čo i len trochu ide, ale hlavne vtedy, keď mu tú zmenu nariaďuje iné ego.

Boh si od nás musí zmenu zvyčajne vyžiadať. Koniec koncov, o niektorých nevyhnuteľných zmenách niekedy hovoríme ako o „Božej vôli“, a tieto zmeny si často vynútia skutočnú premenu viac než čokoľvek iného. Kedykoľvek od nás niekto chce, aby sme sa zmenili – nech už je to náš partner, parlament, cirkev či susedské združenie -, okamžite sa ozvú všetky formy vládnuceho a vzdorujúceho ega a spustia obviňovanie, krik, začnú sa brániť a stavať do opozície. Jean Vanier mi pred mnohými rokmi povedal, že mám u väčšiny západných ľudí rovno predpokladať dve zranenia: jedno v ich sexualite a druhé v ich vzťahu k autorite. Zistil som, že mal pravdu.

Akej zmene som sa naposledy zubami nechtami bránil?

Richard Rohr: Na prahu premeny – Denné meditácie pre mužov; str. 293.

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár