Richard Rohr – Na prahu premeny: Mužské archetypy a integrovaný muž – kráľ, bojovník, kúzelník, milovník

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Časť piata

„V druhej polovici života potrebujú muži úprimnosť a pokoru viac než hrdinstvo.“ Richard Rohr

 • Väčšina mýtov, posvätných príbehov, a dokonca i Biblia vznikli okolo štyroch primárnych energií / obrazov, ktoré sú prítomné v mužoch. Tieto štyri charakteristiky sa objavujú s takou pravidelnosťou a dôslednosťou, že už dnes uznávame, že popisujú štyri aspekty mužskej duše:

  kráľ – otec vo svojej plnosti

  bojovník strážiaci hranice

  múdry kúzelník – mudrc

  milovník, ktorý „ochutnáva všetko“.
 • Spolu s tým, ako sa títo „štyria velikáni“ postupne zbližujú, vzájomne sa regulujú a vyvažujú, stáva sa muž veľkým umeleckým dielom Božím, pravým kráľom – otcom. (Preto má pravdepodobne toľko mužov rado svojich dedov!) Automaticky naprogramovaným variantom toho istého predstavuje diktátor, tyran, mocichtivý starec (Saul a Herodes v Biblii). Je to temný kráľ v mocenskom postavení, ale bezmocný.
 • Keď prehnane rozvíjate jednu archetypálnu energiu a zanedbáte ostatné, nie len, že vás to vyvedie z rovnováhy, ale z dlhodobého hľadiska vás to zničí. Potrebujete všetky štyri archetypy, aby sa plne vyvážili. Z poznania týchto štyroch archetypov vzniká schopnosť rozlišovania duchov a vodítko k vyhľadávaniu vlastných slepých miest a premrštených predstáv. A úprimne povedané, je to taktiež jeden zo spôsobov, ako vypátrať svoj „hriech“.
 • Ak máte chuť pustiť sa do celkom vzrušujúceho štúdia Písma, aby ste poznali, že Ježiš skutočne je „synom Dávidovým“, teda oným novým celým mužom, prečítajte si všetky štyri evanjeliá a všimnite si, ako Ježiš dôsledne prechádza medzi týmito štyrmi mužskými energiami. nemusíte byť kresťan, aby ste videli, že ľudský Ježiš je súčasne prorokom – bojovníkom, jemným milovníkom života, výnimočným mudrcom i tým, kto kráča s pokojnou autoritou otca – kráľa.“

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár