Richard Rohr – Na prahu premeny 277.: Nechávať veci plynúť

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Deň dvesto sedemdesiaty siedmy

„Veľkej vnútornej ceste sa ľudia po väčšinu dejín učili na posvätných miestach a vo forme rituálov, ktoré sa odohrávali v momentoch kľúčových životných prechodov. Tým sa celý proces sprehľadňoval, destiloval a skracoval. Formy mohli byť rôzne, ale úloha zostávala veľmi jasná: išlo o to nechávať veci plynúť. Nejednalo sa teda o nejakú sériu prednášok ani o celoživotné víkendové pobyty v ústraní, nešlo dokonca ani o cirkevné bohoslužby.

Keďže však v našej konzumnej kultúre upadli prechodové rituály i posvätné priestory v nemilosť, väčšina ľudí sa nikdy nenaučí, ako prekonať strach z toho, že prídu o vlastnú dôležitosť, i keď ich tento strach paralyzuje, či ich naopak vľúdne pozýva na cestu. Nie sú, aby som tak povedal, pripravený na prechod, na veľkonočného baránka (Mk 14; 16). Táto nepripravenosť na Veľkú noc – to, že nemáme skúsenosti s trúchlením, že nevieme, ako opustiť svoj malý život, že sa nie sme schopní zveriť životu omnoho väčšiemu – len chystá pôdu pre jednu duchovnú krízu za druhou.

V každej veľkej spiritualite ide o to, naučiť sa nechávať veci plynúť. Boh už sa postará, aby nás naplnil.

Nad čím teraz trúchlim?
Čo som musel nechať plynúť?

Richard Rohr: Na prahu premeny – Denné meditácie pre mužov; str. 306.

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár