3. deň – EXODUS 90 – Duchovné cvičenia

Úvod / Poľný sprievodca / Stretnutie bratstva / Exodus – Týždne /

Prvý týždeňĎalej →
23 4

Denné smerovníky: 1. týždeň

Nachádzate sa v Egypte

Si ochotný uznať, že si sa v Egypte stal otrokom? Odpoveď ÁNO bude vyžadovať úplnú zmenu Tvojho spôsobu života.

Ako na to

1. Vzdaj sa kontroly.

2. Venuj sa svojmu bratstvu.

3. Naplánuj si čas na dennú modlitbu.

4. Buď radostný.

5. Večer si spytuj svedomie.

Modli sa, aby Pán vyslobodil Teba a Tvoje bratstvo.

Modli sa za slobodu všetkých mužov v exoduse, tak ako sa oni modlia za Teba.

Otče náš …

————————

Čítanie 1: Ex 1, 15-22

15 A egyptský kráľ rozkázal hebrejským babiciam, z ktorých jedna sa volala Sefora a druhá Fua: 16 „Keď pomáhate Hebrejke pri pôrode, dávajte pozor na pohlavie! Ak je to chlapec, zabite ho, ak dievča, nech ostane nažive!“ 17 Ale babice sa báli Boha a nerobili, ako im rozkázal egyptský kráľ; nechávali chlapcov nažive. 18 Tu si dal egyptský kráľ babice zavolať a povedal im: „Čo to robíte, že nechávate chlapcov nažive?!“ 19 Babice však odpovedali faraónovi: „Hebrejky nie sú ako egyptské ženy, to sú zvieratá! Kým k nim dôjde babica, ony porodia.“ 20 Boh babiciam preukazoval dobrodenia a ľud vzrastal a silnel. 21 A keďže sa babice báli Boha, on ich obdaril početným potomstvom. 22 Preto faraón rozkázal všetkému svojmu ľudu: „Každého chlapca, čo sa narodí Hebrejom, hoďte do Nílu, každé dievča nechajte žiť!“

Rozjímanie

Faraón, ktorý sa tak veľmi bojí toho, že by sa Izraeliti mohi vymaniť z otroctva, dáva pokyn pôrodným babiciam, aby urobili niečo úplne groteskné: majú zabiť každého chlapca, ktorý sa narodí – zabiť budúcnosť Izraela. Zatiaľ čo sa babice hrdinsky bránia plniť tento príkaz, faraón je neúprosný. Prikazuje svojim vlastným ľuďom, aby utopili hebrejských chlapcov v rieke Níl.

Sv. Metod považuje faraóna za „prototyp diabla“. Rovnako ako faraón nariaďuje zabíjanie izraelských chlapcov, aj diabol žiada smrť cnosti človeka. Vody Nílu sú ako naše vášne a ten zlý nás núti vrhnúť naše duše do týchto vôd, aby sa utopili. Keď to urobíme, potomstvo otroctva (hriechu) žije ďalej, zatiaľ čo potomstvo slobody (cnosti) sa udusí. Každý pozná bolesť tohto obávaného vnútorného udusenia: osamelosť pornografie, prázdnota zneužívania alkoholu, nuda nezriadeného života a nekonečná snaha o zábavu.

A tu sa nachádzaš v treťom dni Tvojho oslobodenia od týchto vecí. Možno zisťuješ, že aj keď začínaš vytvárať odstup medzi sebou a svojimi modlami, vyzerá to, akoby si sa hýbal priamo k nim. Svätý Augustín sleduje túto iróniu v Exode: Izraeliti, ktorí uväznení v otroctve a odsúdení na utopenie, prechádzajú k slobode vodami Červeného mora. V dnešnej dobe nás naša kultúra obklopuje neustálymi pozvánkami k bezduchým a deštruktívnym pôžitkom. Sme ako Izraeliti, kráčajúci k slobode s dvoma obrovskými stenami vody naľavo a napravo. Ale s Božou mocou, ktorá vytvára našu cestu, máme iba jednu úlohu: ísť vpred.

Ďakuj Pánovi, že dnes pre Teba urobil cestu a dal Ti odvahu kráčať vpred.

Pridaj komentár