Richard Rohr – Na prahu premeny 267.: Klubové náboženstvo

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Deň dvesto šesťdesiaty siedmy

„Ľudia sprvoti v náboženstve nehľadajú premenu, ale pocit, že niekam patria a že niečomu veria. Keď sú však tieto pocity tým hlavným, o čo ľuďom ide, nie sú schopný uvidieť, že sami potrebujú rast a uzdravenie a prehliadajú i prostú duchovnú zvedavosť. Akonáhle dopustíme, aby nejaká skupina nahradila náš vnútorný život či našu vlastnú vieru, stačí nám už len „plniť dochádzku“. V cirkvi už niekoľko storočí ide viac o dochádzku na bohoslužby než o pestovanie viditeľne odlišného životného štýlu. Navrch nezískalo posolstvo vyzývajúce ku zmene života, ktoré Ježiš tak zreteľne kázal, ale systém členských povinností a pokút.

Tento systém členstva vedie k nekonečným hádkam o to, kto je vo vnútri a kto je vonku, kto má pravdu a kto sa míli, kto je hoden nášho Boha a kto nie. Tieto delítka sa veľmi ľúbia egu a vyhovuje jeho túžbe stavať sa nad ostatných, pripisovať si hodnotu a pripadať si ako súčasť skupiny, ktorá sa definuje vylučovaním. Cirkev sa nakoniec stáva akýmsi oploteným klubom, ktorý ľuďom dáva falošný pocit nadradenosti. Preto Ježiš chodí za ľuďmi na okraji: za postihnutými, hriešnikmi a vylúčenými.

Akú časť môjho života predstavuje prináležitosť k určitej skupine?
Ako veľká časť môjho života náleží procesu skutočnej vnútornej zmeny?


Richard Rohr: Na prahu premeny – Denné meditácie pre mužov; str. 296.

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár