Richard Rohr – Na prahu premeny 282.: Duch a duchovia

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Deň dvesto osemdesiaty druhý

„Môže to byť náhoda, že v niektorých jazykoch je slovo pre ducha rovnaké ako pre alkohol – „spiritus“? Prečo by sme niečo, čo môže spôsobiť toľko bolesti, pozdvihovali tým, že to nazývame „spiritus“, tj. „duch“?

Nezabúdajte, že v rámci práce na našej premene je zranenie často bránou. Miesto bolesti je miestom prísľubu. Spása je naruby obrátený hriech. Skvasenú révu dokonca používame ako sviatosť eucharistie! To údajne najhoršie sa nám stáva tým úplne najlepším.

Čo robí alkohol telu? Opíja, zavádza nás za hranice racionálneho a hrozí, že nás zničí. Skutočné zakúšanie Boha vykazuje niekoľko totožných vlastností. Mystici takmer bez výnimky hovoria o Bohu ako o opojnom a extatickom milencovi. Prežitok Boha môže byť nebezpečný, môže v nás vyvolávať pokušenie mať o sebe príliš vysokú mienku. Nezrelí ľudia si môžu vypestovať závislosť na rečiach o Bohu a začať ich zneužívať k vlastným účelom. Prežitok Boha je taktiež trans-racionálny a obvykle vyžaduje, aby sme sa vzdali vlády nad behom vecí.

Áno, Duch je opojný – tým najlepším možným spôsobom.

Aké skúsenosti s Bohom si pamätám obzvlášť silno a prečo?

Richard Rohr: Na prahu premeny – Denné meditácie pre mužov; str. 311.

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár