Zamyslenie manželov Hoxarovcov 2020. 05. 14.

Štvrtok 14.5.2020

„Mala som 18 rokov, keď som v môj prvý deň na univerzite stretla Roberta. Mali sme podobné záujmy a trávili sme spolu čas. Po šiestich týždňoch sa ma spýtal, či si ho vezmem. Odmietla som. O niečo neskôr sa ma znova opýtal. Opäť som odmietla. Po dvoch rokoch ma požiadal po tretíkrát. Tentokrát som povedala áno. Vybral si ma oveľa skôr ako ja jeho. Vybrali sme si jeden druhého v náš svadobný deň v dobrom aj v zlom, v chorobe aj v zdraví, v bohatstve i v chudobe. Po celé tie roky si ma stále vyberal. Dokonca aj keď som bola jedovatá a hrozná. 

Náš druhý vnuk napísal v škole poviedku, pre ktorú bol vybraný reprezentovať svoj región v národnej súťaži. Niektorí sú vybraní v športových súťažiach, iní v sociálnych situáciách. Mnohí sú vybraní, mnohí sú vynechaní. Pamätáte si časy, keď ste boli vybraní alebo vynechaní? Je dobré byť vybraný a robiť veci dobre. Môže byť traumatické byť vybraný a zlyhať. Môže byť zničujúce nebyť vybraný a byť vynechaný.

Matej bol vybraný. Bol povýšený z vonkajšieho kruhu do vnútorného kruhu, blízko jedenástich učeníkov, ktorí mali s Ježišom najintímnejší vzťah. Ale teraz, keď prišiel Duch Svätý, máme všetci možnosť intímneho vzťahu. Nikto sa nemusí cítiť opustený alebo vynechaný.

Ježiš hovorí, že si nás vyvolil. Nikto nie je vynechaný. Boli sme vyvolení už pred stvorením sveta. Vyvolení, aby sme boli svätí a bez viny. Tak nás Otec vidí v Kristovi. Žiadna vina, žiadna hanba, milované deti. Neboli sme vyvolení kvôli tomu, čo vieme robiť; takto boli vyberaní otroci. Boli sme vyvolení pre vzťah, pre priateľstvo s Ježišom a s Otcom. A ešte viac ako priateľstvo, boli sme vybraní do rodiny. Keď Ježiš vstal z mŕtvych, povedal Márii Magdaléne, idem k svojmu otcovi a vášmu otcovi. Sme adoptovaní do rodiny.

Dovoľte Ježišovým slovám, aby naplnili vaše srdce. „Vyberám si teba, priateľu“. „Idem k svojmu otcovi a tvojmu otcovi“. Ako sa cítite? Keď bol moment, kedy ste sa cítili odmietnutí alebo neúspešní alebo vynechaní, možno by ste sa mohli vrátiť do tejto situácie a odpustiť tým, ktorí vás vylúčili. Spýtajte sa Ježiša, kde bol, keď sa tá udalosť stala, a uvidíte, čo vám ukáže. Vedzte, že Pán z prachu dvíha chudobného a zo smetiska povyšuje bedára. A dáva im sedieť vedľa princov a princezien. Má pre vás korunu.“

Pridaj komentár