Zamyslenie manželov Hoxarovcov 2020. 05. 13.

Streda 13.5.2020

„Posledné dva dni sa zaoberáme duchovnou atmosférou. Tu máme ďalší aspekt. Ľudia sú nositeľmi duchovnej atmosféry. Cítili ste sa niekedy pokojne, keď niekto veľmi nahnevaný alebo smutný vstúpil do miestnosti? Alebo ste sa niekedy cítili zle, keď niekto, koho milujete, vchádza do miestnosti? Atmosféra sa mení a mení sa aj vaša nálada. Všimli ste si tiež, že sa zdá, že hnev preskakuje z jednej osoby na druhú?

Vicki si pamätá na jeden moment, keď sme išli po diaľnici a predbiehali nákladiak. Keď sme sa k nemu priblížili, vnímala oblak depresie. Keď sme nákladiak predbehli, oblak zmizol. Bolo to, ako by vodič nákladiaka niesol tú atmosféru depresie. Pomodlila sa za to. Náš predseda vlády bol neprítomný niekoľko týždňov potom, čo bol infikovaný Covidom-19. Keď nám bolo povedané, že je na jednotke intenzívnej starostlivosti, úroveň úzkosti v celej krajine stúpla. Možno máte alebo nemáte radi politiku Borisa Johnsona, ale mnohí by súhlasili s tým, že je veľmi charizmatickým vodcom; ale teraz sa zrazu zdal tak zraniteľný. Keď sa to stalo jemu, môže sa to stať aj mne! Zdá sa, že má ducha chlapčenského optimizmu a sebavedomia. Keď mal po chorobe svoju prvú tlačovú konferenciu, zdalo sa, že jeho optimizmus a sebavedomie nahradili ťažobu, ktorú zažívali mnohí ľudia. Spoločenstvá sú tiež nositeľmi duchovných atmosfér. Futbalový klub Liverpool je klub, ktorý zažil veľa sklamaní a prehier, ale nikdy sa nevzdáva. Táto atmosféra sa šíri medzi fanúšikov po celom svete. Sú najlepším klubom? Ani nie. Sú veľmi charizmatickí a vplyvní? Áno, určite.

Niektorí farizeji sa stali Ježišovými nasledovníkmi, ale stále boli nositeľmi atmosféry rozdelenia všade, kam šli. Učili veci, ktoré Ježiš neučil. Napríklad: „Ak sa nepodriadite Mojžišovmu zákonu, nemôžete byť spasení.“ Samozrejme to bolo v rozpore s učením Pavla a Barnabáša. Ak by títo farizeji mali pravdu, ako by mohli byť spasení pohania? Pavol a Barnabáš teda išli do Jeruzalema, aby našli zdroj tohto učenia a konfrontovali ho. Keď prišli do Jeruzalema, privítala ich cirkev, apoštoli a starší. Inými slovami, každý s autoritou. Niektorí zo strany farizejov však stále hovorili: „Je potrebné obrezať pohanov a dať im pokyn, aby dodržiavali Mojžišov zákon.“ Boli zdrojom toho učenia a niesli ducha rozdelenia. A aj keď všetci tí, ktorí mali autoritu Pavla privítali, oni nie!

Rozhliadnite sa okolo seba a uvidíte, že táto atmosféra je bežná. Mnoho ľudí nerado poslúcha tých, ktorí majú autoritu. Možno ste jedným z tých ľudí. Spýtajte sa takýchto ľudí, aké sú ich vzťahy. Nevedia sa podriadiť názoru iného, ​​takže môžu mať dobré vzťahy iba s tými, ktorí s nimi súhlasia, a len dovtedy, kým nevzniknú určité nezhody.

Ježiš čelil duchovnej atmosfére rozdelenia tým, že nosil atmosféru jednoty. Povedal: „Ja som vinič, vy ste ratolesti.“ To znamená, kým nebudeme zjednotení, nemôže prísť dobré ovocie. „Bezo mňa nemôžete nič urobiť.“ Už ste niekedy mali pocit zlyhania? Viem, že ja áno. Ale teraz si uvedomujem, že Ježiš nebol súčasťou môjho zlyhania. Ak by bol zapojený, všetko by bolo iné. Tak usilovne som sa snažil donútiť Boha, aby nasledoval moju vôľu, ale to nikdy nefunguje. Ak sa máme zjednotiť, musím ja nasledovať jeho vôľu.

Ako zostanem ja v Ježišovi a Ježiš vo mne? Všetko závisí od toho, čomu verím vo svojom srdci. Ak skutočne verím, že som v ňom, tak viem, že on robí všetko, čo robím. Sám nemôžem nič urobiť. Ak teda niečo neprináša ovocie, nejde o úspech a neúspech; je to otázka duchovného spojenia a odpojenia. Ovocie nie je, pretože sme sa nejakým spôsobom odpojili. Ak skutočne verím, že on je vo mne, viem, že môže hovoriť skrze mňa. Tiež viem, že jeho slová majú moc. Takže sa zastavím a porozmýšľam skôr, ako poviem niečo, čo by mohlo ovplyvniť inú osobu. Chcem byť nositeľom Ježišovej atmosféry, nie atmosféry založenej na mojom strachu. Budú slová, ktoré hovorím, budovať vzťah alebo ho poškodia? Vnášam do tohto vzťahu atmosféru jednoty alebo rozdelenia?

Zastavte sa a premýšľajte o napätom vzťahu s autoritou. Je jednoduché naďalej nesúhlasiť. Je však plodné byť jednotní. Radšej by som mal jednotu a podriadil sa niekomu, kto má autoritu, ako mať rozdelenie a žiaden vzťah. Prečo? Pretože nemôžem milovať svojho vodcu tým, že mu budem naďalej oponovať. Toto je, samozrejme, usmernenie, nie pravidlo. Napríklad nebude prospešné podrobiť sa zneužívajúcemu vodcovi, ktorý ma navádza na zlé. Ale vo všeobecnosti platí, že ak podriadenie sa prinesie dobré ovocie do vzťahu s niekým, kto má autoritu, potom sa chcem podriadiť. To prináša veľa pokoja.“

Pridaj komentár