Vianočné menu

Varenie

Pre tento rok 2023 som sa rozhodol dať dohromady parádne Vianočné menu aj s tradíciami, ktoré podľa mojej maličkosti (IMHO) k Vianočnej hostine patria. Menu bude mnohochodové a plné, verím, príjemných a nápaditých prerušení.

Pri stole

Najmladší člen spoločenstva hodovníkov je vyzvaný, aby zapálil piatu sviecu, takzvanú Zlatú sviecu. Podľa starodávnej židovskej tradície nový deň začínal po západe slnka. Západom slnka 24. decembra tak začína deň Pánovho narodenia. Preto sa zapaľuje piata svieca.

Najmladší člen spoločenstva sa potom spýta: „Prečo sme sa dnes zišli u tohto stola?“

Predsedajúci zoberie do rúk Bibliu a prečíta úryvok z Evanjelia podľa Lukáša, kde sa popisuje narodenie Ježiša.

Nasleduje poďakovanie Pánovi, že sa dnes všetci mohli stretnúť pri tomto stole a jednoduchá spoločná modlitba. Potom predsedajúci požehná jedlo.

Prvý chod

Oblátky s medom, vlašským orechom a cesnakom.

Nastáva čas, kedy gazdiná vezme do rúk oblátku, osladí ju a ozdobí, pristúpi rad za radom ku každému a dá mu krížik na čelo so slovami požehnania. Po požehnaní mu nechá pripravenú oblátku a spraví ďalšiu pre ďalšieho člena spoločenstva.

Oblátka je ako chlebík a znamená, aby nebol hlad tento rok, med je ako láska a znamená prianie dobrých vzťahov, orech je ako múdrosť a znamená dobré rozhodnutia, cesnak je ako zdravie a značí prianie dobrého zdravia.

Druhý chod

Jabĺčko.

Najstarší člen spoločenstva vezme do ruky jabĺčko a každému pri stole z neho kúsok odkrojí. Jabĺčko by sa pritom malo zjesť celé. Jabĺčko je znakom štedrosti tak, ako sa ním všetci podelíme.

Tretí chod

Prípitok- Vaječný likér – Nealkoholický.

U nás, ak sa podarí, aby vydržal, tento rok bude prípitok domácim nealkoholickým vaječným likérom.

Okrem Vaječného likéru sa na pitie podáva Vianočný nealkoholický punč, alebo ak chceme Ovocný čaj.

Štvrtý chod

Strukovinová polievka.

Štvrtým chodom sa dostávame konečne k poriadnemu jedlu. U nás je zvykom spraviť vianočnú fazuľovú polievku zo švábky, teda skutočne veľkej strakatej fialovej fazule. Do takejto fazule patrí slanina, klobáska aj údené rebrá, či koleno. A samozrejme slivky.

Iste niektoré roky som mal vianočnú fazuľovú polievku, ktorá bola veľmi dôkladne zbavená mäsa a to bolo odložené na ďalší deň. Ako sme si však už povedali, Deň narodenia nášho Pána už nastal západom slnka. Niet teda dôvodu postiť sa pri Štedrej večery. Navyše tento rok pripadá Štedrý deň na štvrtú adventnú nedeľu. Nedeľa sama o sebe je slávnosťou a neprísluchá na slávnosť sa postiť.

Piaty chod

Pučky – Zemiakové šúlance s bryndzou.

Keďže moje korene siahajú do Terchovskej doliny, nie je nič prekvapivé, že ďalším chodom Štedrovečernej hostiny je práve jedlo s bryndzou.

Do tohto bohumilého úseku sa poľahky zmestí tradičná rybacia polievka alebo Halászle. Halászlé sú taký rybací guľáš. Niekto robí rybaciu polievku z koreňovej zeleniny. Iné rodiny pridávajú rybacie hlavy do kapustnice. Niekto vôbec neznesie ani len vôňou varených rýb, nie to ešte chuťou a preto ja moje obľúbené halászlé pridávam ako alternatívu a ja sám si halászle doprajem posledný týždeň pred Vianocami.

Šiesty chod

Vianočná kapustnica.

Dostávame sa k hlavnému bodu programu. Polievka pred hlavným jedlom. Vianočná kapustnica je v mojom podaní skutočne kyslá. Žiadne premývanie kvasenej kapusty, ba opačne ešte dolejem nejakú tu čistú kapustnicovú šťavu. Vianočná kapustnica v mojom podaní je ako inak bohato mäsová: krkovička, koleno, údené mäso, klobásky, slanina. Zároveň je ozvláštnená všakovakými dobrotami: slivky, hrozienka, jabĺčka, huby, hrozno.

Siedmy chod

Zemiakový šalát, ryba, rezeň.

Tak ako aj u iných jedál aj tu sa dostaneme k tomu, že bude viacero druhov šalátov. Jeden je bez nakladaných uhoriek, iný je s viacerými druhmi koreňovej zeleniny a ďalší je klasický.

Ku dobrému šalátu patrí ryba. Ryba je symbolom bohatstva, keďže v minulosti bola len na stoloch majetných ľudí. Chudobnejší mali všakovaké dobroty ako sú slimáky s ulitami alebo hady, či jašteričky, teda chladnokrvné zvieratká. Úprimne, nefandím nijako kaprovi a dávam prednosť iným sladkovodným rybkám, ktoré majú predsa len príjemnejšiu chuť a menej kostí.

Rybku mám rád pripravenú aspoň dvojakým spôsobom: klasické filé v trojobale a rybka naprírodno na masle s bylinkami. Keby bolo strávnikov skutočne viac, pripravil by som Sumčeka Afrického v alobale na citróne, čo je vynikajúca pochúťka.

Keďže rybkám nie každý fandí, tak príjemný rezeň z karé v trojobale padne tiež vhod.

Ôsmy chod

Bobáľky.

Tak ako jedna strana rodiny pochádza od Terchovej, tak druhá strana rodiny pochádza od Kopčan. A ku záhoráckym tradíciám Vianoc patria malinké bochánky preliate mliekom, s lekvárom a makom. Pravda, babka túto špecialitu na Vianoce nerobievala vo svojej novej rodine. Ja ju však rád do môjho Vianočného menu Štedrovečernej hostiny zaradím.

Deviaty chod

Ježiškova kašička.

Ku tradičnej Slovenskej Štedrovečernej hostine patrí kaša. V tomto prípade som sa rozhodol pre malinký zákusok, malú mištičku sladkej škoricovej kaše s maslom s hromadou zaváraného ovocia na vrchu.

Desiaty chod

Ovocná misa.

Tento rok som sa rozhodol nehrať sa s aranžmá nenaporciovaného a neošúpaného ovocia, ale pripraviť misu plnú pripravených súst výborného ovocia v podobe jednohubiek.

Jedenásty chod

Zákusky a koláče.