Richard Rohr – Na prahu premeny 298.: Horieť, alebo zmrznúť

Na tomto linku nájdete ostatné meditácie:
https://thadeuss.wz.sk/na-prahu-premeny/

Deň dvesto deväťdesiaty ôsmy

Moderní muži si musia dávať pozor, aby nestratili svoj erotický inštinkt. Tento inštinkt sa netýka primárne sexu: eros je životná energia, životná sila. Dni, kedy nie sme erotický, sú dni, kedy nás proste a jednoducho nič nezaujíma, kedy postrádame akúkoľvek motiváciu, kedy je nám všetko prosto fuk. Naopak v tých dňoch, kde sa cítime nabití a máme silnú motiváciu, sme naplnený erotom. Erotickí muži menia svet svojou vášňou, nech už zahoreli pre včelárenie, svoj športový tím, alebo manželstvo.

Eros je energia života v kontraste s thanatom, čo je energia smrti. Dobrým iným slovom pre eros je „šťava“: s erotom máme „šťavu“. Keď v nás nie je prítomný eros, sme mŕtvi, aj keby sme formálne boli veriaci, žili v celibáte, alebo si ctili zákony. Napriek tomu, že je thanatos tak rozšírený a ničivý, náboženstvo ho odsudzuje len zriedkakedy. Eros so všetkými svojimi možnými excesmi vyvoláva omnoho väčšie obavy. Pritom ale len erotický muži dokážu priťahovať, pozývať, meniť a oživovať druhých.

Kedy som k životu pristupoval obzvlášť živo?

Richard Rohr: Na prahu premeny – denné meditácie pre mužov; str. 329.

#MužskáSpiritualita #NaPrahuPremeny #DennéMeditáciePreMužov #RichardRohr #Maskulinita #Meditácia #DuchovnáLiteratúra #MeditáciePreMužov

Pridaj komentár